Żeglowanie jest niezwykle pasjonującym sportem. Wiedzą to jego zwolennicy, ale również osoby zaczynające przygodę z żeglarstwem. Żeglarstwo to hobby również wymagające – i nie tylko pieniędzy, ale także wiedzy, doświadczenia i wielu umiejętności, szczególnie sterowania jachtem w trudnych warunkach pogodowych.

Wysoka fala i silny wiatr

W warunkach pogodowych gdzie występuje wysoka fala oraz silny wiatr nie uda się szybko płynąć z w pełni rozłożonymi żaglami. Wiedzą o tym doświadczeni żeglarze.Niemniej jednak często obserwuje się jachty w pełni ożaglowane w takich warunkach.Jest to nie tylko mało efektywne, ale także niebezpieczne dla załogi znajdującej się na jachcie i dla samego jachtu. W takich warunkach pogodowych najlepiej zarefować, by płynąć szybciej
i bezpieczniej.

Fala jako hamulec

Gdy żeglujemy pod wiatr fala może okazać się niezłym hamulcem, szczególnie jeśli jest krótka. Już sam wiatr dosyć dobrze hamuje jednostki pływające. Dodatkowo fala pomaga wytracić prędkość nawet dużym, o wysokiej burcie jachtom. W ten sposób można utracić nawet połowę prędkości.

Kurs z wiatrem

Fala może pomóc także przy płynięciu z wiatrem. Osoby pływające na regatach nazywają to popularnie „zabraniem się z falą”. Wówczas to jacht może rozpędzić się do dużych prędkości zebrany przez falę. Jest to niebezpieczne dla niektórych jachtów i nie doświadczonych żeglarzy, gdyż po uniesieniu przez falę jacht „wbija się” dziobem w drugą falę, przez co jacht hamuje. Zabrać się z falą można poprzez płynięcie w poprzek niej podobnie jak robią to surferzy na deskach.

Warunki ekstremalne

Przetrwanie sztormu dla niedoświadczonych żeglarzy może być stresującym przeżyciem. Jednak znając techniki pływania i zachowania się w takich warunkach można wyjść z tego cało.Można przetrwać sztorm dryfując, pod warunkiem, że po stronie zawietrznej będziemy mieć wodę. Jest to sposób na przeczekanie wiatru.

Można także żeglować przy zredukowanych żaglach z dobrą prędkością i w kierunku, którym chcemy. Uzyskany efekt zależy oczywiście od umiejętności załogi oraz parametrów jachtu. Nie powinno się natomiast ustawiać burtą do fali, gdyż może spowodować to wywrotkę.Przechył łodzi zależy od jej budowy – między innymi od wielkości i długości kadłuba.

Categories:

Tags: