Aktywny wypoczynek na Wielkich Jeziorach Mazurskich zdobywa coraz więcej sprzymierzeńców. Część z nich po wielu latach wraca na Mazury, jednak większa ilość po prostu zaczyna swoja przygodę żeglarstwem śródlądowym. Zwłaszcza nowicjusze, nie są na bieżąco z nowościami na jachtowym rynku lub nie wiedza jak zacząć. Rodzi się więc wiele pytań, m. in. jaki jacht wybrać, czy od czego zależy cena czarteru? Uściślijmy więc kilka niezbędnych informacji!

Firmy czarterowe

Przy wyborze firmy czarterowej nie kierujmy się tylko oceną, lecz również zapoznajmy się z ofertą. Zazwyczaj niska cena czarteru jest tożsama do jakości usług, serwisu, stanu jachtu i wyposażenia. Jeżeli czarterujemy jacht po raz pierwszy wybierzmy firmę, która zapewni serwis na szlaku, czyli w razie problemów z silnikiem, czy innym sprzętem, dostarczy nam na miejsce postoju nowy jacht – na szczęście większość takich firm taki serwis zapewnia. Od czego zależy cena czarteru? Tak naprawdę od podaży i popytu i od okresu, w którym chcemy wynająć jacht. Zależy również od wielkości jachtu oraz jego wieku, stanu i wyposażenia. Najniższe ceny przypadają na czas od początku kwietnia do początku czerwca, a także we wrześniu i październiku. Najwyższe ceny, oczywiście, w szczycie sezonu czyli drugiej połowy lipca i pierwszej połowy sierpnia.

Jaki jacht wybrać?

Wybór odpowiedniego jachtu może nam przysporzyć nie lada problemu. Musimy zadać sobie wiele pytań. Przede wszystkim jaką kwotę zamierzamy przeznaczyć na czarter, a co się za tym kryje, wybór wielkości jachtu, jego klasa, wiek i wyposażenie. Musimy wziąć pod uwagę liczbę załogi oraz dobór załogi według płci i wieku – po to aby na jachcie znalazły się warunki odpowiednie, np. dla dzieci, czy kobiet. Musimy też określić swoje preferencje co do żeglugi – czy chcemy uprawiać żeglugę sportową, hotelową, turystyczną, turystyczno-sportową, czy może trampingową. Musimy również dobrać załogę pod względem doświadczenia żeglugowego, tzn. żeglarze z małym doświadczeniem powinni wybierać jachty mniejsze, łatwe w obsłudze, natomiast żeglarze z niedoświadczoną załogą powinni wybierać jachty przede wszystkim bezpieczne. Musimy ustalić preferencje jeśli chodzi postój- chodzi o zanurzenie i łatwość podejścia do plaży, a także ustalić o jakiej porze roku zamierzamy żeglować – późną jesienią i wczesną wiosną na przykład warto zaopatrzyć się w ogrzewanie na jachcie.

Categories:

Tags: