Jeżeli mamy zamiar po raz pierwszy wybrać się na wakacje pod żaglami, tudzież na rejs na pewno musimy zrobić listę niezbędnych rzeczy, które musimy zabrać ze sobą. Jeżeli rejs nie jest dla nas nowością, tworząc taką listę możemy sprawdzić, czy czegoś nie zapomnieliśmy. Pakując się nie możemy zapomnieć, że będziemy żeglowali na jachcie, z którego nie możemy po prostu wyjść. To jak się spakujemy zależy również od tego jakim jachtem i jak wyposażonym popłyniemy. Co zatem potrzebujemy?

Skrzynia bosmańska

W Większości jachtów skrzynia narzędziowa znajduję się w wyposażeniu. Przed rejsem należy jednak upewnić się, co znajduje się w takiej skrzynce i czy mamy wszystkie potrzebne narzędzia. Co takiego potrzebujemy? Niezbędne będą narzędzia podstawowe takie jak kombinerki, śrubokręty, brzeszczot lub piłka do metalu, zapasowe drobiazgi jak szekle, śrubki, zawleczki, czy krawaty (krótkie linki) oraz inne czyli zapalniczkę, taśmę klejącą i taśmę izolacyjną. Bardziej zapobiegliwi zabierają również igły oraz kawałki dakronu – do naprawy drobnych uszkodzeń żagli, zapalniczka oraz świeca, komplet kluczy, płyn WD-40, papier ścierny, żywica, rowing – włókno szklane oraz zapasową korbę.

Pozostały ekwipunek

Nie możemy zapomnieć o nożu żeglarskim – ze stali nierdzewnej na lince lub finka. Nóż taki powinien mieć ostre i twarde zaokrąglone ostrze oraz powinien mieć ucho z przymocowaną krótką linką. Co więcej powinien posiadać marszpikiel oraz klucz do szekli. Musimy zabrać również saperkę lub siekierką, oraz mapy – idealne dla żeglarza są w skali 1:100 000 lub 1:50 000. Powinny mieć naniesione głębokości jezior oraz niebezpieczne miejsca na szlaku oraz strefy ciszy, czy miejsca rezerwatów ścisłych, gdzie obowiązuje zakaz dobijania do brzegu i wstępu. Ponadto należy zabrać latarkę, która przyda się w drodze powrotnej na jacht, czy w żegludze po zmroku – warto również zaopatrzyć się tym samym w dodatkowy komplet baterii. Weźmy ze sobą odpowiednie ubrania takie jak: sztormiak, dwie pary butów, ciepłe ubrania – polary. Przydadzą się również kremy z filtrem i okulary przeciwsłoneczne i czapkę chroniącą przed słońcem. Oczywiście możemy zabrać ze sobą aparat fotograficzny – jednakże nie warto zabierać ze sobą drogich i profesjonalnych lustrzanek, gdyż zajmują dużo miejsca, a ponadto mogą się łatwo uszkodzić.

Categories:

Tags: