Każdy sport wymaga odpowiedniego ubioru, które sprawi, że sportowiec będzie czuł się komfortowo. Ważnym elementem stroju jest obuwie. Czym należy kierować się przy zakupie butów na siłownię?

Przede wszystkim zdrowie i wygoda

Posiadanie odpowiednich butów podczas treningu jest niezwykle ważne. Nie chodzi tu tylko o wygodę, które też jest ważna. Główną przyczyną posiadania stosownego obuwia jest bezpieczeństwo. Niestety podczas zajęć fitness, czy na siłowni można zaobserwować różne przypadki, nawet wśród instruktorów. Na zajęcia tego typu nie powinno nosić się klapek, półbutów, czy butów na koturnie.Są niebezpieczne, gdyż stwarzają podwyższone ryzyko kontuzji i uniemożliwiają prawidłowe wykonywanie ćwiczeń.

Jakie buty, a jakie nie?

Prawidłowe buty na siłownię, czy zajęcia fitness muszą zapewniać stabilizację stopy i stawu skokowego oraz być komfortowe. Buty na siłownię powinny posiadać płaską podeszwę i dobrze przylegać do stopy. Podeszwa może posiadać niewielki bieżnik, by chronić przed pośliźnięciami. Jednak gdy nasze ćwiczenia obejmują także podnoszenie dużych ciężarów, zarzuty, czy martwe ciągi buty fitness nie będą już odpowiednie, gdyż nie zapewniają one odpowiedniej stabilności. Podczas wykonywania ćwiczeń.

Buty do podnoszenia ciężarów

Najlepszym wyborem będą buty specjalistyczne, które służą tylko podczas podnoszenia ciężarów. Mają one nawet swoją nazwę – „liftery”. Najczęstszymi ich użytkownikami są strongmani, dwu- lub trójboiści.
Cechami jakie wyróżniają te buty spośród innych jest ich sztywność, dokładne dopasowanie, są skórzane z lekko podwyższoną piętą. Obuwie to posiada także sprzączkę, która pozwala na mocniejsze wiązanie i trzymanie buta.

Jak wybrać dobre liftery?

Najważniejszą kwestią jest odpowiedni rozmiar. Jeśli but będzie zbyt ciasny będzie sprawiał ból, krępował ruchy i powodował otarcia stopy. But nie może być także zbyt luźny, gdyż nie będzie od prawidłowo stabilizował stopy. Ważna jest również stabilizacja kostki. Jednakże but nie może ograniczać ruchomości stawu poprzez zbyt sztywną lub zbyt wysoką cholewkę.

Podwyższenie w tym butach ułatwia wykonywanie ciężkich przysiadów. Podwyższenie to musi posiadać odpowiednią wysokość – za niskie może powodować odczuwanie bólu w dolnym odcinku kręgosłupa, za wysokie natomiast obciąża stawy kolanowe.Podeszwa butów powinna posiadać średnią trakcję. Bieżnik taki zapobiegnie pośliźnięciom podczas podnoszenia ciężarów. Trakcja jednak nie powinna być za wysoka.

Categories:

Tags: