Wielkie Jeziora Mazurskie rok rocznie przyciągają coraz większą liczbę turystów – nie bez powodu. Stanowią atrakcję dla ludzi pragnących oderwać się od codzienności oraz pragnących zregenerować siły. Połyskający ogrom wody w promieniach słońca i odbijające się jej tafli chmury niezwykle uspokajają i nie pozwalają myśleć o problemach. Bogactwem Mazur jest również otaczająca je flora i fauna. Rzeszę podróżników zwabiają tu obyczaje i muzyka żeglarska będąca nieodłącznym elementem kultury. Co można zobaczyć i co można poczuć będąc na Mazurach?

Muzyka wiatru i wody

Żeglarzom od zawsze towarzyszyła muzyka – tzw. szanty, niegdyś pieśni wykonywane podczas pracy w celu synchronizacji czynności wykonywanych przez grupę, teraz dotykają każdych aspektów życia codziennego i uczuciowego. Stanowi swoistą muzykę wiatru i wody. Wiatr, co prawda jest siłą napędową każdego jachtu, lecz również doskonałym kompozytorem – kojącym, ale również niebezpiecznym. Będąc na Mazurach warto wybrać się na niejeden długi spacer, aby usłyszeć „na własne uszy” i kontemplować niezwykłą grę wiatru i wody uderzającej o przepiękne polodowcowe skały. Warto poczuć panującą tam sielską atmosferę. Eksplorujmy więc to co oferuje nam natura, a przecież oferuje bardzo wiele. Obserwujmy rodziny żurawi żerujących na pożniwnych polach, wypatrujmy lisów i saren wychodzących na łąki bladym świtem. Warto zatrzymać się na chwilę i złapać głęboki oddech, zaczerpnąć się świeżym, rześkim powietrzem.

Wieczorna bryza

Wybierając się na rejs koniecznie musimy złapać kontakt z innym żeglarzami. Dlaczego? Jak to w życiu bywa, żaden żeglarz nie jest wyobcowany podczas rejsu. Od tych starszych, doświadczonych, żyjących na jeziorach możemy usłyszeć bowiem przepiękne „morskie” opowieści. Koniecznie trzeba przycumować na skraj mazurskiego lasu i usłyszeć szum lasu i śpiew tamtejszych ptaków. Co najważniejsze i nieodzowne, będąc na Mazurach musimy rozpalić ognisko, aby tak naprawdę poczuć tamtejszy klimat. Dźwięki gitary, trzask palonego drewna, a co więcej jego zapach, przy akompaniamencie bryzy wiejącej znad jeziora dostarczy nam niezapomnianych doznań i pozostanie w pamięci na długo. „Podróżnik, który nie potrafi obserwować, jest jak ptak pozbawiony skrzydeł”, zatem kontemplujmy mazurską przyrodę z całych sił, gdyż z pewnością doda nam ona energii na wiele tygodni.

Categories:

Tags: