Wody tysiąca jezior, otoczonych lasami i niezliczonymi pagórkami przyciągają coraz większą rzeszę turystów. Co za tym idzie? Aktywny wypoczynek, bo przecież będąc na Mazurach nie możemy nie skorzystać z uroków tamtejszego krajobrazu. Obszar Wielkich Jezior obejmuje ponad pięćdziesiąt tysięcy kilometrów kwadratowych – jedną piątą stanowią jeziora, połączone ze sobą siecią rzek i kanałów. Niektórzy po wielu latach wracają na Mazury, a większość z nowo przybyłych zaczyna swoją przygodę z żeglugą śródlądową. Ile kosztuje wynajem jachtu i na co zwrócić szczególną uwagę?

Wynajęcie jachtu

Wynajęcie jachtu można tak naprawdę podzielić na trzy etapy, tzn. ustalenie ceny, podpisanie umowy oraz wpłatę zaliczki i przekazanie jachtu. Podczas wstępnej negocjacji należy ustalić cenę za cały okres czarteru. Trzeba sprecyzować co jest wliczone w cenę, tzn. silnik, ilość paliwa, akumulator, środki czystości, ubezpieczenie, wielkość butli gazowej, kaucja na pokrycie ewentualnych uszkodzeń lub braków w wyposażeniu. Wypytajmy o stan techniczny i wyposażenie konkretnego jachtu, którym będziemy pływać. Przed wpłata zaliczki zapoznajmy się z umową czarteru – w razie wątpliwości skonsultuj się z prawnikiem. Czy zawsze jest konieczność wpłacania zaliczki? Tak, zaliczka w usługach czarterowych jest niestety standardem. Przed rejsem należy również sprawdzić i policzyć wyposażenie wyszczególnione w protokole odbioru. Przykładowe umowy czarteru znajdują się na stronach internetowych firm czarterowych – jednakże nie ma uniwersalnej umowy.

W trakcie i po rejsie

Większość początkujących żeglarzy nie bardzo wie jak utrzymywać jacht w należytym porządku. Estetyka żeglarska w tym momencie nie ma aż tak dużego znaczenia jak to miało miejsce kiedyś. Obecnie czyszczenie jachtu jest wliczone w cenę czarteru. Jednak to zależy od firmy – nie raz zdarza się tak, że jacht musimy wyczyścić sami. W Większości przypadków jednak, za dodatkową opłatą mamy możliwość pozostawienia brudnego jachtu. Czym czyścić jacht w trakcie rejsu? Jachty czarterowe przeważnie wyposażone są w szczotkę ryżową do szorowania pokładu oraz wiaderko na lince do jego spłukiwania. Trzeba pamiętać, że do mycia jachtu nie wolno używać detergentów, gdyż są one trujące dla środowiska – w szczególności dla ptactwa wodnego i ryb. Jachty powinny być myte czysta wodą pod ciśnieniem. Zatruwanie wody jest zabronione i podlega karze według Prawa Wodnego.

Categories:

Tags: