Celem treningu jest głównie wzmocnienie mięśni oraz redukcja tkanki tłuszczowej. Jednak to najczęściej kobiety obawiają się, jak zmiany w organizmie, spowodowane intensywnym treningiem, wpłyną na wygląd zewnętrzny. Wbrew pozorom ćwiczenia mogą nie tylko wyszczuplić sylwetkę, ale przy nadmiernym przyroście masy mięśniowej, uczynić ją bardziej masywną. Najbardziej problematycznym obszarem stają się uda.

Trening siłowy

Intensywny trening siłowy służy wyrzeźbieniu mięśni. W początkowej fazie wiele kobiet zauważa jednak, że uda stają się bardziej masywne niż wcześniej. Związane jest to z faktem, że powoli postępuje budowa mięśni, a jednocześnie tkanka tłuszczowa nie została jeszcze zredukowana. Należy jednak pamiętać, że jest to sytuacja przejściowa i nie oznacza wcale, że uzyskamy wygląd kulturystki.

Typowe ćwiczenia kształtujące mięśnie ud, z których możemy skorzystać w siłowni, przeznaczone są zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn – różnica będzie dotyczyć jednak obciążenia. Dzięki maszynie z wałkiem możliwa jest praca nad mięśniami czworogłowymi. Po zajęciu pozycji siedzącej, umieszczeniu stóp pod wałkiem i ustawieniu obciążenia na przemian ugina się i prostuje nogi w stawach kolanowych.

Inne urządzenie, wykorzystywane do ćwiczenia mięsni ud, koncentruje się na innych grupach mięśni – przywodzicielach i odwodzicielach. Dwie części maszyny będą stawiać opór, gdy ćwiczący będzie chciał złączyć uda lub w drugim wariancie ćwiczenia – oddalić je od siebie. Ważna jest dynamika ćwiczeń – nie powinny być wykonywane zbyt szybko i gwałtownie – wówczas będą najefektywniejsze.

Duży wpływ na różne partie mięśni ud będą miały także ćwiczenia wykonywane na suwnicy. Angażują one mięśnie czworoboczne, pośladkowe i dwugłowe.

 

Ćwiczenia aerobowe i dieta

Praca nad mięśniami ud i nóg nie kończy się na siłowni. Trening siłowy będzie wpływał na kształtowanie mięśni, ale konieczne jest także spalenie tkanki tłuszczowej, w czym pomoże trening aerobowy oraz odpowiednia dieta. Po ćwiczeniach na siłowni warto poświęcić czas na rozciąganie (na przykład przez skłony), bieganie (również na bieżni) oraz trening na rowerku stacjonarnym. Tego rodzaju aktywności warto poświęcić około 30 minut i powinny być wykonywane ze średnią intensywnością.

Codzienne żywienie nie pozostaje bez wpływu na to, jak zachowuje się i wygląda ciało. Nawet pomimo treningu rezultaty mogą być mniej spektakularne, jeśli dieta nie ulegnie zmianie na bardziej lekkostrawną i zdrowszą.

 

Categories:

Tags: