Jakie powinny być idealne buty do ćwiczeń fizycznych? Co najważniejsze powinny być niezwykle lekkie i wykonane z materiałów przepuszczających powietrze, posiadających dobrą cyrkulację powietrza. Ponadto zasadniczą kwestią jest odpowiednia amortyzacja stopy, przy jednoczesnej stabilizacji jej położenia w trakcie ruchu. Nie bez przyczyny więc wszyscy trenerzy na całym świecie, bez przerwy powtarzają, że buty to podstawa treningów – źle dopasowane mogą zrobić krzywdę, doprowadzając nas do kontuzji. Na co zwracać uwagę przy zakupie obuwia sportowego?

Odpowiedni wybór

Trening fitness w tenisówkach lub zwykłych trampkach nie jest wskazany – twarda podeszwa nie stanowi dobrej amortyzacji dla stóp, a przede wszystkim kolan. Podeszwa to najważniejszy element butów do fitnessu. Dzięki dobrze dobrej podporze obuwia, nawet bo wyczerpujących treningach nie będziemy aż tak odczuwać bólu stóp. Obuwie to powinna charakteryzować również niezwykła przyczepność – musi być dostosowana do warunków w jakich wykonuje się ćwiczenia, tzn. musimy wiedzieć czy są to śliskie parkiety w zamkniętym pomieszczeniu, czy też na chodnik czy beton na zewnątrz. Istnieją takie rodzaje fitnessu, w których używane są ciężary, zatem szalenie ważną rolę odgrywa również stabilizacja całego układu ruchu. Zbyt miękkie podłoże, i miękka podeszwa z pewnością zaburzy wówczas naszą koordynację i nie zachowamy odpowiedniej równowagi. Nie możemy zapomnieć o amortyzacji – wiele modeli butów posiadają poduszkę powietrzną lub żelową – zmniejsza to ryzyko urazów.

Nowoczesne technologie

W obecnych czasach producenci obuwia sportowego prześcigają się w dodatkowych rozwiązaniach zastosowanych w modelach. Niektóre z nich kuszą dodatkową poprawa pracy mięśni pośladków, czy ud, przez co rzekomo zwiększają efektywność naszego treningu. Co się za tym kryje? Ceny butów idą w górę, natomiast skuteczność wcale nie rośnie. Nie należy więc wierzyć w przesadnie nowoczesne rozwiązania technologiczne, gdyż są to jedynie zabiegi marketingowe. Wygląd i zastosowanie innowacyjnych technologii nie powinno nam przysłaniać innych ważniejszych czynników liczących się podczas wielogodzinnych treningów. Moda nie zawsze idzie w parze z tak istotnym dla nas komfortem i dopasowaniem obuwia do naszych warunków, dlatego przede wszystkim należy kierować się jakością.

Categories:

Tags: