Wakacje spędzone na łonie natury, z dala od monitora komputera to wakacje udane. Myśląc o wypoczynku na wodzie w łodzi musimy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach, by nasz wypoczynek nie zamienił się w piekło.

Bez walizki

Na rejs trzeba pakować się w plecak, bądź elastyczną torbę. Walizka zostaje w domu. Torbę po wypakowaniu bardzo łatwo można schować do wolnego schowka. Na jachcie może być trochę ciasno więc każda przestrzeń się liczy.

Odpowiednie ubranie

Podczas wypoczynku nad wodą może zaskoczyć nas brzydka pogoda, szczególnie gdy zapowiadano przelotne burze, czy sztormy na akwenach wodnych.Warto spakować więc sztormówkę lub kurtkę przeciwdeszczową oraz spodnie przeciwdeszczowe, a także czapki (zimową i letnią z daszkiem), kalosze, śpiwór i inne przedmioty, które zazwyczaj bierzemy na wyprawy.

Bez laptopa

Czas odpoczynku ma pozwalać na pełny relaks i odejście od codziennych obowiązków. Z tego względu branie na jacht laptopa, czy tabletu nie jest wskazane. Szczególnie dla tego, że jacht może także się przewrócić a z nim cały sprzęt elektroniczny znajdzie się pod wodą. Do zasilania telefonu może przydać się powerbank.

Spanie w mesie

Spanie w mesie może być dodatkową atrakcją dla osób, które lubią przygodę i lubią towarzystwo innych podróżujących. Rejsy odbywające się np. na Mazurach na noc zawijają do portu, morskie z kolei pływają nawet w nocy. Trzeba przygotować się na kołysanie do snu przez morze.

Bez toalety

Na większości jachtów niestety toalety nie ma. Na jachtach większych wymagana jest jednak toaleta. Może być ona chemiczna lub morska. Podczas krótszych rejsów trzeba uzbroić się w cierpliwość i skorzystać z WC dopiero na lądzie.

Gotowanie na jachcie

Podczas długich rejsów trzeba coś jeść. Na jachcie powinien znajdować się aneks kuchenny, gdzie załoga przygotowuje posiłki. Posiłki jada się wspólnie, a sygnałem do rozpoczęcia jedzenia jest życzenie smacznego przez sternika statku.

W złą pogodę tawerny

Nie zawsze da się wypłynąć na wodę. Gdy pogoda jest paskudna można niepogodę przeczekać w porcie. Można np. wybrać się do pobliskich knajp, wysłuchać opowiadań żeglarzy, śpiewać piosenki szanty.

Jak widać urlop na wodzie może być wspaniałą przygodą trzeba się do niej jednak odpowiednio przygotować i nie nastawiać się na luksusy, no chyba, że będzie to rejs luksusowym jachtem.

Categories:

Tags: