Żeglowanie jest cudownym sportem podczas, którego steruje się jachtem i walczy z siłami natury. Jednak, by czerpać maksymalnie dużo przyjemności z żeglowania trzeba umieć sterować odpowiednio jachtem wykorzystując siłę oraz kierunek wiatru.

Kierunek wiatru

Do poruszania się żaglówki potrzebny jest wiatr. Podczas sterowania bierze się pod uwagę siłę wiatru oraz jego kierunek. By płynąć odpowiednio z wiatrem lub pod wiatr trzeba obserwować jego prędkość i siłę. Warto także obserwować otoczenie wokoło – drzewa, powiewające flagi, ubrania, czy nawet włosy wskazują kierunek podmuchów i ich moc. Wiatr może często się zmieniać lub wcale – takie uroki żeglowania.

Żeglowanie zgodnie z kierunkiem wiatru

Gdy już ustaliłeś kierunek wiatru warto wiedzieć jak płynąć zgodnie z nim lub pod wiatr. W sytuacji gdy chcemy ustawić się z wiatrem wystarczy ustawić żagiel poprzecznie do kadłuba i równocześnie do wiatru. Tą metodą dopłyniemy tylko tam, gdzie poniesie nas wiatr. Można także płynąć pod wiatr i w innych kierunkach.

Inne kursy

Żaglówką można płynąć także pod wiatr, prostopadle do wiatru. Nie ma możliwości by stojąc prosto płynąć pod silny wiatr. Jacht wówczas nie ma sterowności, po prostu dryfuje.

Obierając kurs bejdewind, inaczej zwany ćwierćwiatr. Jest to kierunek płynięcia pomiędzy płynięciem pod wiatr a półwiatrem. By tak płynąć należy zebrać bom z żaglem do środa a kadłub ustawić pod skosem do kierunku wiatru.

Płynąc w kierunku półwiatr ustawiamy się pod kątem prostym to kierunku wiatru, czyli w poprzek. By obrać taki kurs należy ustawić burtą jachtu do wiatru i poluzować szoty w odniesieniu do kierunku bejdewind.

Kierunek baksztag to kierunek odwrotny do kierunku bejdewind. W kursie tym płynie się z wiatrem, lecz w poprzek. Żagiel wówczas trzeba mocno poluzować, ale ma być on bardziej zebrany niż podczas płynięcia w kierunku fordewind.

Płynąc z wiatrem ustawiamy się pod tzw. fordewind. Jach porusza się rufą do wiatru, a bom i żagiel ustawione są pod kątem prostym do kadłuba.

Znajomości kierunków płynięcia i ich nazw bardzo ułatwia naukę i sterowanie jachtem. Trzeba je znać także ze względu wykonywania komend instruktora podczas nauki żeglarstwa. Trzeba znać także odpowiednie techniki, by w razie nagłej zmiany wiatru odpowiednio szybko zareagować.

Categories:

Tags: