Być może buty nie są pierwszym elementem koniecznego wyposażenia, który przychodzi nam do głowy, gdy zaczynamy kompletować sprzęt do gry w tenisa stołowego. Nie da się jednak ukryć, że to bardzo ważne akcesorium. Szczególnie dla tych, którzy chcą zająć się ping-pongiem bardziej zawodowo, a także grać na halach sportowych, a nie tylko przy ogólnodostępnych w parkach stołach. Dobre buty przede wszystkim pozwolą uniknąć kontuzji, ale podniosą też komfort gry, a być może nawet pomogą wygrać!

Po co dobre buty? 

W porównaniu do innych sportów, przy tenisie stołowym zawodnicy poruszają się na stosunkowo niewielkiej powierzchni. Mogłoby się więc wydawać, że obuwie nie gra aż takiej roli – nie trzeba wszak biegać, jak w piłce nożnej, czy skakać, jak w siatkówce. A jednak, odpowiednio wyprofilowane, dobrej jakości obuwie może diametralnie zmienić jakość naszej gry. Sklepy sportowe oferują szeroką gamę obuwia spełniającego kryteria dobrych butów do ping-ponga. Wśród dostępnych modeli znajdziemy propozycje różnych firm, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Ich ceny wahają się od około 100 złotych do nawet 500 złotych i zależą od budowy, materiałów z jakich zostały wykonane oraz poszczególnych parametrów zapewniających komfort gry. 

Jakie powinny być dobre buty do tenisa stołowego?

Czym zatem powinny charakteryzować się buty do tenisa stołowego, żeby zostały uznane za dobre? Jak w przypadku każdych butów sportowych muszą być przede wszystkim wygodne. Choć na stronach sklepów, czy na forach internetowych nietrudno znaleźć opinie i komentarze na temat różnych modeli, nie da się ukryć, że każda stopa jest inna, a wygoda w obuwiu zależy od bardzo subiektywnego odczucia. Obuwie do tenisa sportowego powinno być także dobrze dopasowane. Nie ma nic gorszego niż za luźne buty, w których stopa się przemieszcza, bądź za ciasne, które będą nas obcierać przy każdej okazji powodując bąble i ból. Obuwie powinno przylegać do stóp, ale nie uciskać ich, być idealnie dopasowaną obudową naszych stóp. Standardowo buty do tenisa stołowego mają kształt podobny jak te chociażby do siatkówki – są zaokrąglone i mają gładką podeszwę – to gwarantuje największe bezpieczeństwo i najmniejsze prawdopodobieństwo kontuzji.

Ale to oczywiście dopiero początek. Równie ważny jest materiał z jakiego buty są wykonane. Musi to być lekki, oddychający materiał. Po pierwsze po to, aby całe buty były lekkie i nie obciążały stóp, co utrudnia ruchy, a po drugie po to, aby skóra również mogła oddychać a stopy nie pociły się. Niejednokrotnie modele oferowane przez producentów są usztywniane jedynie w kluczowych miejscach, na przykład z przodu, tam gdzie stopa najbardziej pracuje na boki, co zapewnia ochronę przed kontuzjami. Ważne jednak jest, żeby cały but wykonany był z lekkich, przepuszczających powietrze materiałów.

Najważniejsze jednak są w obuwiu do tenisa stołowego przyczepność i elastyczność. Ponieważ tenis stołowy to dynamiczny, szybki sport, ruchy, które wykonują zawodnicy muszą być często błyskawiczne. Przyczepność jest więc kluczowa, by gracz mógł zawsze bezpiecznie przemieścić stopę bez ryzyka poślizgnięcia się i utraty równowagi. Jednocześnie muszą być elastyczne, aby wygodnie można było przestawiać stopy we wszystkich płaszczyznach, co ważne jest przy intensywnych rozgrywkach. 

Niemal na pewno w swojej karierze tenisisty stołowego potrzebować będziesz więcej niż jednej pary butów. Nie tylko dlatego, że po jakimś czasie mogą się one zniszczyć, ale również dlatego, że wraz z rozwojem swoich umiejętności i wypracowania stylu będziesz potrzebował obuwia bardziej dopasowanego do indywidualnych potrzeb. 

Categories:

Tags: