Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy zawodowym graczem w tenisa stołowego, ważną kwestią będzie zadbanie o rakietkę. Aby służyła jak najdłużej i nie straciła nie tylko na wyglądzie, ale przede wszystkim na funkcjonalności, trzeba odpowiednio ją przechowywać i regularnie czyścić. Jak się do tego zabrać?

Taśma ochronna – przydatny element

Taśmy ochronne to powszechnie dostępne akcesorium pomagające utrzymać rakietkę w dobrym stanie. Służą do oklejenia rakietki, co chroni ją przed otarciem, obiciem, a także przed ubrudzeniem i odklejaniem się okładzin w przypadku uderzenia rakietką w elementy stołu w czasie gry. Taśma ochronna nie kosztuje wiele, a może naprawdę przedłużyć życie rakietce. Dostępna najczęściej w rolkach półmetrowych lub 5m. Pół metra spokojnie starczy na oklejenie jednej rakietki, dłuższą rolkę warto kupić po prostu na zapas, lub jeśli dysponujemy już kilkoma rakietkami i zabezpieczyć chcemy wszystkie. Koniecznie natomiast należy zwrócić uwagę na szerokość taśmy. Powinna ona być dopasowana do grubości rakietki, tak, aby zakrywała cały jej brzeg, ale nie odstawała. Na rynku dostępne są taśmy 6mm, 9mm, 10mm, 12mm – na każdej taśmie znajduje się informacja o jej szerokości. Niezależnie więc, czy Twoja rakietka jest z tych cieńszych, czy tych z większą ilością warstw drewna – z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Czym i jak czyścić rakietkę?

Kolejnym krokiem w dbaniu o rakietkę jest jej regularne czyszczenie. Rakietka może się oczywiście kurzyć i brudzić – nie sposób tego uniknąć. Ważne jest natomiast, żeby czyścić ją, zwłaszcza przed grą. Dobrze wyczyszczona rakietka do tenisa stołowego lepiej podkręca piłeczkę. A jak, i czym najlepiej czyścić rakietkę?

Istnieją specjalne szmatki i gąbki do czyszczenia, a także specjalne płyny. Szmatki wykonane są najczęściej z mikrofibry lub z irchy. Płyny najczęściej dostępne są w formie sprayu, rzadziej w formie pianki. Usuwają zabrudzenia, kurz oraz tłuste ślady na okładzinach. Niejednokrotnie mają też działanie antystatyczne i chronią przed ponownym zabrudzeniem. Takie akcesoria polecane są szczególnie do nowych, mało jeszcze używanych rakietek, szczególnie tych z wyższej półki, ale również tych tańszych.

Oczywiste jest natomiast, że nie sposób uniknąć po jakimś czasie drobnych zniszczeń. Jeśli więc twoja rakietka nosi już ślady używania, możesz specjalistyczne produkty zastąpić choćby płynem do naczyń i szczoteczką. Należy jednak pamiętać, aby szczoteczka była z miękkiego włosia – sztywniejsza może dodatkowo uszkodzić okładzinę. Wystarczy nanieść nieco płynu z wodą na rakietkę i delikatnie wyszorować okładzinę, a następnie spłukać, również używając szczoteczki. Nie należy zalewać rakietki w całości wodą! O wiele lepiej zamoczoną w wodzie szczoteczką ostrożnie „zmiatać” pianę powstałą w wyniku czyszczenia. Następnie należy zostawić rakietkę do samodzielnego wyschnięcia. Można machać nią w powietrzu, by ten proces przyspieszyć, a jeśli trzonek jest odpowiednio wyprofilowany – postawić ją w pionie, by schła równomiernie.

Jak przechowywać rakietkę?

Drewno źle znosi wysokie i niskie temperatury, a także wilgoć. Należy więc dbać o to, by przechowywać ją w suchym miejscu, w pokojowej temperaturze. Nigdy nie należy wystawiać rakietki na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Najlepiej trzymać rakietkę w pokrowcu, nawet jeśli nie podróżujemy – w ten sposób na pewno pozostanie zabezpieczona i nie będzie się kurzyła.

Categories:

Tags: