Gdy kompletujesz sprzęt do gry w tenisa stołowego, pojawia się pytanie – w jakie akcesoria warto zainwestować. Niezależnie od tego, czy chcesz grać rekreacyjnie w parku osiedlowym, czy planujesz bardziej profesjonalne rozgrywki, obok piłeczek i rakietki najważniejszym zakupem powinien być pokrowiec.

Po co pokrowiec i czy warto w niego inwestować?

Pokrowiec na rakietkę do tenisa stołowego ma przede wszystkim za zadanie ułatwić nam transport sprzętu i zadbać o to, by rakietka nie zniszczyła się. Powinien chronić przed mechanicznymi uszkodzeniami, takimi jak otarcia, czy obicia, ale również przed wilgocią i temperaturą. Pokrowiec zatem przedłuży życie naszej rakietki i pozwoli dłużej się nią cieszyć. Nie jest to ogromny wydatek, dobre pokrowce można znaleźć już poniżej 100zł. 

Rodzaje pokrowców

Jest kilka rodzajów pokrowców dostępnych na rynku. Zdecydowanie lepiej kierować się budową i jakością materiałów użytych do wykonania pokrowca niż ceną. Najważniejszym zaś kryterium wyboru pokrowca powinno być – czy skutecznie będzie chronić moją rakietkę?

Wśród najmniej polecanych graczom pokrowców z pewnością należy wymienić okrągłe, okrywające tylko blat rakietki, ale już nie trzonek – ten wystawał będzie na zewnątrz. Dlaczego nie jest to najlepsza opcja? Nawet, jeśli jest wykonany z dobrego materiału, pokrowiec taki nie będzie dobrze chronił sprzętu. Łatwo dostaje się do nich zarówno kurz, jak i wilgoć, ponadto nie sposób zapiąć go naprawdę ciasno, przez co rakietka będzie się wewnątrz poruszać i będzie narażona na otarcia.

Zdecydowanie lepszym pomysłem może okazać się pokrowiec w kształcie prostokąta. Jednak również w tym przypadku okazać się może, że ochrona nie będzie wystarczająca. Wybierając taki pokrowiec najważniejsze jest, aby przyjrzeć się wnętrzu. Tylko modele, w których znajduje się pianka z wyżłobionym miejscem, do którego można włożyć rakietkę ciasno, tak by się nie poruszała, zapewniają pełne bezpieczeństwo naszego sprzętu. Kieszonka, bądź taśma oplatająca rakietkę mogą nie wystarczyć, w czasie transportu rakietka będzie się bowiem przesuwać wewnątrz i może się ocierać. Pokrowce prostokątne są dość popularne wśród graczy, warto jednak upewnić się, że nasza rakietka będzie w takim rzeczywiście bezpiecznie i nieruchomo spoczywać.

Najbardziej polecanym zaś rodzajem pokrowca są takie, które kształtem przypominają samą rakietkę – są nieco zwężone z jednej strony i okrągłe. Również w tym przypadku ważne jest, aby konstrukcja umożliwiała nieruchome przechowywanie w nim rakietki, tak aby nosząc go nie powodować otarć. Większość firm oferujących akcesoria do tenisa stołowego sprzedaje tego typu pokrowce – ich kształty i rozmiary różnią się nieco, dobrze więc dobrać egzemplarz dopasowany do rakietki, jaką dysponujemy. 

Sklepy oferują też walizeczki na rakietki. Wykonane z aluminium lub tworzywa sztucznego są dość nieporęczne w transporcie, ale świetnie się prezentują, a w ich wnętrzu najczęściej znajdziemy wysokiej jakości piankę ze żłobieniem w kształcie rakietki, co również zapewnia świetną ochronę. Są one dość drogie, jest to więc raczej opcja dla osób posiadających równie drogie, wysokiej klasy rakietki. W przeciwnym wypadku jest to raczej niepotrzebny zbytek.

Co jeszcze w pokrowcu?

Pokrowiec najczęściej pozwala nam transportować nie tylko rakietkę, ale też jedną, a nawet kilka piłeczek – w wielu modelach jest na nie przewidziane specjalne miejsce wewnątrz lub kieszonka na zewnątrz.

Inwestycja w dobry pokrowiec z pewnością będzie opłacalna – oszczędzi nam dodatkowych kosztów związanych z konserwacją zniszczonej rakietki, lub zakupem nowej w niewielkich odstępach czasu.

Categories:

Tags: