Tenis stołowy zawsze był stosunkowo popularnym w Polsce sportem – grywało się w szkole, czy nawet w parku, w wielu miejscach publicznych bowiem łatwo można znaleźć stoły do gry w ping ponga. Wtedy wystarczy już tylko mieć piłeczkę i rakietkę. Jeśli jednak chcesz zacząć grać częściej i więcej, wybór rakietki do tenisa stołowego może okazać się wyzwaniem. Warto wiedzieć co nieco, zanim zdecydujesz się na zakup.

Odpowiednia paletka do ping ponga to istotna sprawa. Stanowi ona przedłużenie ręki. Nie tylko od naszych umiejętności, ale również od rakietki właśnie zależy jak będziemy grali. 

Jakie rakietki do ping ponga można znaleźć w sklepach?

Na rynku znaleźć można dwie wersje rakietek – sklejane fabrycznie lub składane z oddzielnych elementów. Na początek lepiej zdecydować się na paletkę sklejaną, te są przeznaczone do nauki techniki i do gry rekreacyjnej. Dla zawodowców lepsze będą paletki do ping ponga składane, to pozwala użytkownikowi wymieniać i dostosowywać poszczególne elementy do indywidualnych potrzeb. 

Każda rakietka składa się z drewnianej deski i okładzin wykonanych najczęściej z gumy. Grubość deski wpływa na ciężar rakietki, a to z kolei przekłada się na siłę, z jaką jesteśmy w stanie odbić piłeczkę. Na początek jednak lepiej wybrać lżejszą rakietkę. W później, w miarę rozwijania umiejętności i indywidualnego stylu gry można spróbować zagrać cięższym sprzętem.

Na co zwracać uwagę, gdy wybieramy paletkę do ping ponga?

Profesjonalne rakietki do tenisa stołowego znaleźć można zarówno w stacjonarnych sklepach sportowych, jak i w sklepach internetowych. Ceny wahają się od około 20zł do aż 250zł, zależnie od rodzaju drewna, grubości rakietki, jakości wykonania oraz parametrów. Na wszystkie te elementy warto zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu dla siebie. Nie zawsze jednak najdroższa paletka będzie dla nas najlepsza. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z ping pongiem lepiej na początek wybrać model nieco tańszy, choć również nie z najniższej półki. Jak już zostało wspomniane, również od rakietki zależy to, jak będziemy grać, powinna więc ona zostać dobrana do indywidualnych upodobań, czy stylu gry. Ważne jest, by przyjrzeć się uważnie parametrom paletki do tenisa stołowego, którą chcemy nabyć.

Istnieją trzy parametry określające rakietkę – szybkość, kontrola i rotacja. Każdy z nich oznaczony jest w skali (najczęściej 1-10, ale, zależnie od producenta zdarzają się inne skale, np. 10-100). Jeśli chodzi o szybkość, określa ona z jaką dynamicznością paletka może odbić piłeczkę. Kontrola określa możliwości manewrowania piłeczki. Co ważne, te dwa parametry są od siebie współzależne – większa kontrola to mniejsza szybkość i odwrotnie. Dla początkujących graczy najlepsze będą rakietki o większej kontroli, a mniejszej szybkości – łatwiej pozwolą sterować piłeczką. W miarę rozwoju umiejętności i wypracowania własnego stylu gry można zdecydować się na wybór szybszej rakietki o niższym parametrze kontroli. Rotacja to zdolność rakietki do podkręcania piłeczki. Tu również wysoka skala jest polecana raczej zawodowym graczom, którzy opanowali już podstawy.

Choć wydaje się, że ping-pong jest prostym i dobrze znanym sportem, warto poświęcić nieco czasu na poznanie różnych typów rakietek i wybranie takiej, która pozwoli nam czerpać maksymalną radość z gry, ale także rozwijać umiejętności i być coraz lepszym z każdą rozgrywką.

Categories:

Tags: