Miejsce do ćwiczeń urządzone w domowym zaciszu ma wiele zalet. Już dzięki kilku przyrządom możemy efektywnie zadbać o swoją sylwetkę bez konieczności dojazdów na siłownie i wykupywania karnetu. Inwestycja, mimo iż wymaga pewnych nakładów finansowych, na pewno okaże się opłacalna, jeśli jesteśmy zainteresowani regularnymi treningami lub jeśli kilkoro członków rodziny chciałoby korzystać z siłowni.

Przygotowanie pomieszczenia

Początkiem drogi do zorganizowania domowej siłowni musi być wybranie i przystosowanie odpowiedniego miejsca, w którym zgromadzimy potrzebny sprzęt i akcesoria. Najlepiej wygospodarować maksymalnie dużą przestrzeń, co pozwoli na bezproblemowe rozmieszczenie sprzętów treningowych, które często nie należą do najmniejszych. Ważną inwestycją związaną z przygotowaniem pomieszczenia przeznaczonego na domową siłownię, jest podłoga. Nie można ignorować tego elementu, gdyż podłoże przede wszystkim odpowiada za nasze bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń. Ważne, by materiał, z którego została wykonana wykładzina, był antypoślizgowy. Istotna może być również potrzeba wyciszenia pomieszczenia, w czym pomoże warstwa maty z włókna poliestrowego. Korzystnym rozwiązaniem polecanym często do domowych siłowni może być podłoga wykonana z korka, która będzie tłumić dźwięki, zapewni bezpieczeństwo i zamortyzuje ruchy.

 

Akcesoria w domowej siłowni

Zanim przystąpimy do podjęcia najważniejszych decyzji, czyli zakupu sprzętu do treningu siłowego, warto wyposażyć domowe miejsce ćwiczeń w kilka przydatnych akcesoriów, polecanych zarówno początkującym, jak również bardziej zaawansowanym. Elementem rozgrzewki lub zakończeniem treningu są bardzo często ćwiczenia rozciągające. Do ich wykonywania przyda się z pewnością mata. Kolejny popularny i przydatny produkt to hantelki – idealne do domowych ćwiczeń. Najlepiej zakupić kilka ciężkości i rozmiarów – istotne jest też to, kto będzie korzystał z sali treningowej i jakie są potrzeby poszczególnych osób. Nie warto jednak kupować wyłącznie ciężkich hantli z myślą o bardziej intensywnym treningu – również te lżejsze przy odpowiedniej liczbie powtórzeń przyniosą oczekiwane efekty, a nie doprowadzą do zbyt dużego obciążenia, a nawet kontuzji. Aby wzmocnić mięśnie rąk i barków polecanym ćwiczeniem są również pompki. Ich efektywność poprawi specjalny przyrząd posiadający stabilne uchwyty. Dzięki niemu domowy trening stanie się bardziej profesjonalny – możliwość zmiennego ułożenia uchwytów oraz ich rozstawienia pozwoli na urozmaicenie ćwiczeń i modyfikowanie ich stopnia trudności.

 

Categories:

Tags: