Podstawą wyposażenia każdej siłowni – również tej zaaranżowanej w domu – jest odpowiedni sprzęt do treningu siłowego. Gdy przygotujemy już pomieszczenie, przychodzi czas na najtrudniejsze decyzję, czyli zakup konkretnych urządzeń, które umożliwią nam profesjonalny trening. Wizytę w sklepie sportowym warto zaplanować wówczas, gdy znamy już wielkość lokum przeznaczonego na siłownię oraz wiemy, na jakie wydatki możemy sobie pozwolić. Zakup urządzeń będzie też uzależniony od preferencji osób, które będą z nich korzystać – zawsze jednak warto wziąć pod uwagę kilka najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych sprzętów.

Sprzęt do treningu aerobowego

W każdej domowej siłowni powinny znaleźć się urządzenia służące do treningu aerobowego. Tego rodzaju ćwiczenia będą stanowiły przede wszystkim świetną rozgrzewkę przed treningiem rzeźbiącym ciało. Dzięki nim mięśnie są lepiej przygotowane na wysiłek, zmniejsza się również ryzyko kontuzji. Sprzęt do treningu aerobowego to przede wszystkim steppery, bieżnie oraz rowerki. Sprawdzą się one również wykorzystywane samodzielnie, jako urządzenia służące spaleniu kalorii i tłuszczu. Szczególnie panie chętnie korzystają z tego rodzaju treningu, chcąc kształtować dolne partie ciała. Uniwersalnym urządzeniem spełniającym te funkcje wymienionych sprzętów i łączącym ich zalety jest orbitrek – angażuje on do pracy mięśnie nóg i pośladków, ale także kształtuje górne partie ciała, czyli ramiona, barki i plecy.   

 

Sprzęt kształtujący sylwetkę

Możliwość regularnego dbania o sylwetkę i rzeźbienia mięśni, jest częstą motywacją do stworzenia domowej siłowni. Wówczas trudno wyobrazić sobie jej wyposażenie bez atlasów do ćwiczeń. Pozwalają one kształtować obszar klatki piersiowej, barków, brzucha oraz bicepsy. Jest to jednocześnie najbardziej kosztowna inwestycja, a wybór sprzętów ze względu na duże gabaryty, powinien być rozważny. Warto stawiać na modele wielofunkcyjne dające możliwość wykonywania różnych rodzajów ćwiczeń, co pozwoli uniknąć monotonii podczas treningów. Popularnym rozwiązaniem jest również zakup tak zwanego wioślarza – dzięki tej maszynie łatwo można kształtować mięśnie pleców i rąk.

 

Niezależnie od wybranych przyrządów do ćwiczeń, warto zadbać o ich jakość – od niej będzie zależało nasze bezpieczeństwo podczas treningu. Urządzenia do ćwiczeń to poważna inwestycja, dlatego najlepiej wybrać renomowany sklep sportowy, gdzie uzyskamy możliwość wymiany lub reklamacji w razie jakichkolwiek usterek. Dużo większe ryzyko wiąże się z zakupem sprzętu z drugiej ręki.

 

Categories:

Tags: