W Polsce istnieje wiele miejsc, które mają dostęp do większych zbiorników wodnych, jak na przykład jeziora, czy przede wszystkim morze. W związku z tym, w naszym kraju niezwykle dużą popularnością cieszy się żeglarstwo. Czym jest żeglarstwo? Z definicji jest dyscypliną sportową uprawianą na sprzęcie o napędzie żaglowym. Jednak żeglowanie to również sposób spędzania wolnego czasu. W jednym i drugim przypadku, dyscyplina ta wymaga odpowiedniego przygotowania, a co za tym idzie, posiadania odpowiedniego sprzętu, gwarantującego bezpieczeństwo. Jakiego, więc, sprzętu potrzebujemy, aby z powodzeniem żeglować?

Podstawowe wyposażenie

Przede wszystkim, co jest oczywiste, potrzebujemy jachtu, czy też łodzi, którą wypłyniemy na szerokie wody. Łódź powinna być tak dobrana, aby odpowiadała na potrzeby stylu żeglowania. Jeżeli nie chcemy spędzać na łodzi więcej niż kilka godzin, nie musimy więc kupować, czy wynajmować większej łajby. Kiedy chcemy, jednak, spędzać na wodzie wiele godzin, żeglując po wielkich akwenach wodnych, rozmiar łodzi ma niezwykle duże znaczenie, ponieważ powinna być wówczas przystosowana do większych wyzwań. Głównym zadaniem w kompletowaniu sprzętu jest wybranie takich elementów, które spełniają normy żeglarskie, a także sprostają wymaganiom stawianym przez naturę.

Komponenty sprzętu żeglarskiego

Musimy zacząć od bezpieczeństwa – sprzęt ratunkowy do podstawa, czyli: kamizelki ratunkowe, koło lub podkowa, a także pławka świetlna. Równie ważne co bezpieczeństwo jest cumowanie. Dlatego potrzebujemy również mocna kotwicę (najlepiej pługową), boja cumownicza, dzięki której można zatrzymać się na pełnym morzu czy jeziorze – nie będziemy dryfować, zaczep do boi oraz lina odpowiedniej grubości – zwłaszcza, gdy jest wykonana z bawełny (głównie liny wykonywane są z juty, lub poliestru). Nie możemy zapomnieć o wyposażeniu jachtu: mocowania, uchwyty na linki, bloczki z kręglikiem, szyny oraz wiele innych różnorodnych elementów. Potrzebujemy również chemii jachtowej, czyli tak zwanych impregnatów i środków do konserwacji. Ostatnią kwestią są leki i prowiant. Nigdy nie wiadomo co może wydarzyć się w wodzie toteż warto być przygotowanym na każdą okoliczność i zadbać o odpowiednie wyżywienie i medykamenty – podstawowa apteczka plus odpowiednio dobrane leki.

Categories:

Tags: