Żeglarstwo jest to dyscyplina sportowa oraz turystyczna, którą uprawia się na napędzie żaglowym. Jakie typy żeglarstwa wyróżniamy? Przede wszystkim wyodrębniamy żeglarstwo regatowe i turystyczne, morskie i śródlądowe, jachtowe i deskowe, lodowe i lądowe. Jest to trudny, ale i wdzięczny sport, ponieważ możemy rozwijać mnóstwo umiejętności, w sposób aktywny i co najważniejsze, na łonie natury. Co więcej, naukę żeglowania można zacząć w każdym wieku. Co zrobić, aby nabyć odpowiednie kompetencje i sprawność?

Uprawnienia i kursy

Aby rozpocząć swoją przygodę z żeglarstwem, należy zgłosić się na kurs żeglarski i rozpocząć starania o uprawnienia. Patenty żeglarskie, (które są praktycznym zastosowaniem uprawnień żeglarskich), dzielą się na cztery stopnie: żeglarz jachtowy, sternik jachtowy, jachtowy sternik morski i kapitan jachtowy, przy czym trzeci stopień prawdopodobnie został wycofany. Pierwszy stopień można zdobyć już po ukończeniu 14 roku życia. Istnieje również nieoficjalny patent dla dzieci, tak zwany „patent jungi żeglarskiego”. Dzieci dostają również „kadet żeglarski” – jest to rodzaj dyplomu, na którym pociechy zbierają potwierdzenia poszczególnych sprawności. Osoby uczące się żeglowania posiadają książeczkę żeglarską, w którą wpisuję wszystkie odbyte rejsy, szkolenia, regaty i kursy – jest to tak zwane świadectwo zdobytych umiejętności. Aby zdobyć poszczególne patenty, należy przystąpić do dwóch egzaminów: praktycznego i teoretycznego – po wcześniejszym odbyciu kursu. Kursy i egzaminy odbywają się według ustaleń PZŻ, czyli Polskiego Związku Żeglarskiego.

Instruktor żeglarstwa

Instruktorem żeglarstwa może zostać osoba, która posiada patent żeglarza jachtowego i średnie wykształcenie. Praca ta jednak jest bardzo odpowiedzialna. Trzeba przyszłym żeglarzom przekazać niezbędną wiedzę, podstawy uprawiania tego sportu oraz przede wszystkim nauczyć ich myślenia na wodzie i odpowiedzialności za siebie i całą załogę. Stopnie instruktorskie z kolei dzielą się na dwa stopnie: młodszego instruktora Polskiego Związku Żeglarskiego i instruktora Polskiego Związku Żeglarskiego. Ten ostatni jest uprawniony do prowadzenia kursów szkoleniowych oraz egzaminowania z ramienia Polskiego Związku Żeglarskiego. Bycie instruktorem to ciężka praca, jednak niezwykle satysfakcjonująca, ponieważ pomaga samemu instruktorowi stać się jeszcze lepszym żeglarzem.

Categories:

Tags: