Czym jest żeglarstwo? Według definicji jest dyscypliną sportową uprawianą na sprzęcie o napędzie żaglowym. Co więcej zaspokaja różnorodne potrzeby człowieka, między innymi poznawcze, estetyczne, emocjonalne, kulturalne. Żeglarstwo kształtuje pewne modele zachowań i jest wykorzystywane do celów resocjalizacyjnych i rehabilitacyjnych. Żeglarstwo można dzielić na regatowe i turystyczne, morskie i śródlądowe, jachtowe i deskowe, żeglarstwo lodowe i żeglarstwo lądowe. Co daje żeglarstwo i jak zacząć swoją przygodę z tą dyscypliną?

Pozytywne cechy

Co daje żeglarstwo? Daje bardzo dużo. Z każdym nowym rejsem, czy kursem człowiek uczy się czegoś nowego, przeżywa nowe doświadczenia. Po pierwsze uczy myślenia, umiejętności prowadzenia jachtu oraz zdobywa się niezbędną wiedzę i doświadczenie z wielu dziedzin, np. tradycji żeglarskich, meteorologii, budowy rzeki,
a nawet elementów fizyki, czy ratownictwa. Żeglarstwo to również styl bycia, ponieważ posiada swoje zwyczaje, tradycje, słownictwo, śpiewy przy ogniskach do rana, kontemplowanie z przyrodą. Uczy się również działania i pracy w zespole, gdyż załoga to cała grupa, z którą pracuje się całymi dniami. Dzięki żeglarstwu poznaje się nowych ludzi, nowe miejsca i regiony.

Jak zacząć?

Chcąc zacząć przygodę z żeglarstwem należy pamiętać, że w tej dyscyplinie nadaje się uprawnienia, takie jak robimy wtedy, kiedy chcemy prowadzić samochód. Uprawnienia te dzielą się na trzy stopnie, tzw. patenty żeglarskie: żeglarz jachtowy, sternik morski i kapitan jachtowy. Ponadto trzeba wyrobić książeczkę żeglarską – lecz może mieć ją każdy, niezależnie od umiejętności. Jak zdobyć te uprawnienia? Pierwszy patent można zdobyć już po ukończeniu 14 roku życia. Na pierwsze dwa stopnie żeglarskie konieczne jest zdanie egzaminu organizowanego przez Polski Związek Żeglarski. Egzamin odbywa się w dwóch etapach – praktyczny na jachcie i teoretyczny. Aby podejść do egzaminu na żeglarza lub sternika morskiego powinno się ukończyć kurs. Polski Związek Żeglarski ustalił co dokładnie należy umieć na dany stopień. Trzeba jednak pamiętać, że po uzyskaniu uprawnień konieczne jest, aby doskonalić swoje żeglarskie umiejętności przez cały czas – dla dobra swojego i całej załogi. Gdzie można się szkolić? Na obozach żeglarskich, czy weekendowych kursach, o ile te będą zgłoszone w Okręgowym Związku Żeglarskim.

Categories:

Tags: