Kształtowanie sylwetki powinno przebiegać dwutorowo i wykorzystywać zarówno trening – najlepiej na siłowni – jak również odpowiednią dietę. Tylko wówczas możliwe jest osiągnięcie optymalnych efektów i ich utrzymanie.

Intensywna aktywność fizyczna, zwłaszcza jeśli odbywa się pod okiem kompetentnego trenera korzystającego z dostępnych na siłowniach urządzeń, wymaga odpowiedniego zbilansowania pożywienia. Dzięki niemu do organizmu dostarczona zostanie niezbędną ilość energii, a jednocześnie efekty ćwiczeń będą szybciej widoczne. Znaczenie ma to, co spożywamy przez cały dzień – zarówno przed treningiem, jak i po nim. Istotny jest również plan dnia i pora, w jakiej ćwiczenia będą wykonywane.

Ogóle wskazania zalecają dostarczanie organizmowi przed treningiem węglowodanów oraz produktów o niskim indeksie glikemicznym. Dzięki temu otrzyma on porcję energii, która stopniowo będzie uwalniać się w trakcie treningu. Po intensywnych ćwiczeniach konieczne jest natomiast uzupełnienie poziomu glikogenu w mięśniach, co wspomoże ich regenerację. Służą temu posiłki bogate w łatwoprzyswajalne węglowodany oraz chude białko.

 

Śniadanie przed treningiem na siłowni

Wiele osób aktywnie rozpoczyna dzień i siłownię odwiedza już rano. Dla nich bardzo ważne będzie odpowiednio skomponowane śniadanie, w którym nie zabraknie węglowodanów prostych oraz złożonych. Węglowodany proste pomagają szybko pobudzić ciało i umysł, co rano jest szczególnie ważne. W posiłku powinny jednak dominować węglowodany złożone ponieważ to właśnie one zapewnią nam stopniowe uwalnianie energii podczas ćwiczeń. Ich rozkład w organizmie trwa dłużej, dlatego nie grozi nam nagła utrata sił podczas wykonywania ćwiczeń.

Propozycją śniadania dla trenujących może być na przykład jogurt naturalny wzbogacony o garść orzechów o niskim indeksie glikemicznym oraz dodatek owoców.

 

Posiłek przed popołudniowym treningiem

Plan dnia często pozwala jedynie na popołudniowe ćwiczenia. Aby się do nich przygotować, należy pamiętać, że o tej porze zapotrzebowanie na węglowodany jest już mniejsze, a zbyt duża ilość tych składników w diecie również jest niekorzystna. Lepiej postawić na posiłek lekkostrawny.

 

Co jeść po powrocie z siłowni?

Aby efekty wykonywanych ćwiczeń były optymalne, a organizm mógł szybko się zregenerować, należy wybierać przede wszystkim produkty łatwoprzyswajalne, o wysokim indeksie glikemicznym. Uzupełnienie poziomu glikogenu w mięśniach oraz białka w całym organizmie to priorytety po powrocie z siłowni. Wysiłek fizyczny przyspiesza metabolizm, ale im później kończymy trening, tym nasz posiłek powinien zawierać mniej kalorii.

 

Categories:

Tags: